eterična olja

7 eteričnih olj, ki jih je vredno imeti doma.

Eterična olja so čudovito darilo narave, ki ga je vredno imeti doma: ne uporablja se le kot naravna dišava (pri pranju perila, osvežitvi prostora, odganjanju žuželk itd.). Imajo lahko tudi zdravilne in celo terapevtske učinke. Katera pa eterična olja najbolje delujejo in za kaj?

1. Eterično olje sivke

Že stoletja je znano po svojih sproščujočih in pomirjujočih lastnostih, ter njegovi učinkovitosti, ki prispeva k bolj blagodejnemu spancu.

Sodobni znanstveniki mu pripisujejo več različnih učinkov: pri ljudeh, ki trpijo zaradi tesnobe ali paničnih napadov in jemljejo kapsule, ki vsebujejo sivkino eterično olje, so odkrili  pomembne anksiolitične (anti-tesnobne) učinke v primerjavi ne samo s placebo tabletami, ampak celo s psihotropnimi antipsiholitiki, kot je paroksetin oz. Lorazepam, pri vsem tem pa je povsem brez stranskih učinkov (na primer demence ali zasvojenosti)

Uporaba eteričnega olja sivke.

Inhaliranje pare z dodatkom olja sivke so koristne pri vnetju sinusov in dihal. Če dodate nekaj kapljic sivkinega olja v perilo boste nevtralizirali neprijetne vonjave in dosegli baktericidni učinek. Če imate doma le eno eterično olje, naj bo to olje sivke!

2. Eterično olje poprove mete.

Poprova meta je odlično zdravilo za težave s prebavo. Od metinega čaja do metinih kapljic – meta je bila vedno pri roki v vsakem domu, za vsak slučaj. Vendar ima poprova meta veliko širšo uporabo. Trenutno obstaja več kot 1500 raziskav povezanih s koristnimi učinki olja poprove mete in njegove najbolj aktivne sestavine – mentola.

Mentol je splošno znan po svojem hladilnem in osvežilnem vonju. A to še ni vse: raziskava je pokazala, da ima meta antibakterijski, protiglivični, antipruritičen, protivnetni, diastolični in karminativni učinek. Spodbuja pa tudi izločanje želodčnih sokov.

Čeprav je težko verjeti – skromna poprova meta ima močan učinek: poleg cimetovega lubja in sivke je pokazala odlične raziskave tudi na tistih mikroorganizmih, ki so postali odporni na učinke antibiotikov!

Uporaba eteričnega olje poprove mete: Inhalacije z dodatkom eteričnega olja poprove mete (lahko ga tudi mešate z evkaliptusom) so koristne pri težavah z dihali, pri alergijah, glavobolih in astmi. (če doma nimate inhalatorja, lahko mešate eterična olja na primer s kokosovim oljem, in namažete po dekolteju oz. vratu).

Poprova meta za rast las – boljša kot zdravila?

Poprova meta je neprecenljiva tudi za lepoto las: v študiji so uporabili 3% raztopino metinega eteričnega olja (raztopljenega v jojobinem olju) in so ga čez 4 tedne nanašali na lasišče. Eterično olje poprove mete je pokazalo boljši učinek (brez stranskih učinkov) na rast las kot celo 3 % minoksidila (substanca uveljavljena kot zdravilo).

3. Eterično olje limone

Limona ima ne le močne protivnetne, antiseptične in baktericidne lastnosti, ampak tudi (tako kot vsi drugi citrusi) čudovito osvežujočo aromo, zato je eterično olje limone eno izmed najbolj popularnih eteričnih olj. Limonino olje je odgovorno predvsem za lastnosti limonena (limona ga ima največ med citrusi) in geraniola – snovi z antioksidativnimi in protivnetnimi lastnostmi.

Vdihanje olja limone – olajšava za nosečnice!

Vonj sveže limone vam omogoča, da se znebite slabosti (npr. v zgodnji fazi nosečnosti). V študiji, narejeni leta 2014, so imele ženske, ki so  vdihavale eterično olje limone, bistveno manj slabosti in nagnjenosti k bruhanju kot kontrolne ženske, ki so prejemale placebo. To je zelo dobra novica. Aromaterapevti priporočajo tudi vonj po limoninem olju v primeru slabosti, ki jo povzroči npr. potovalna bolezen.

Uporaba eteričnega olja limone.

Limonino eterično olje je odlično za čiščenje in pranje, saj ima limonen močne razmaščevalne lastnosti in tudi prijetno aromo. Tudi dodatek kapljice eteričnega olja limone k šamponu za umivanje mastnih las, bo lasem dalo dodaten sijaj in jih temeljito očisti. Limonino olje, pomešano z osnovnim oljem, bo povrnilo izgubljen sijaj predmetom iz naravnega usnja in srebra. Pomagalo bo tudi znebiti madežev po nalepkah ali madežev smole.

Olje limone za hujšanje?

Kot zanimivost: ameriški aromaterapevt dr. Eric Zielinski svetuje, da je dodajanje nekaj kapljic eteričnega olja limone (ali grenivke) v kozarec vode koristno za hujšanje, saj aktivne snovi, ki jih vsebuje olje, pospešijo presnovo.

Upoštevati je treba tudi, da eterična olja, pridobljena iz citrusov (tj. Limona, pomaranča, lipa, grenivka, mandarina), imajo fotosenzibilizacijske lastnosti: po nanosu na kožo (npr. kot sestavni del domače kozmetike) aromaterapevti priporočajo vsaj 8-12 ur od izpostavljenosti sončni svetlobi, kar nas bo zaščitilo pred razbarvanjem.

4. Olje čajevca – pazi na sintetične ponaredke!

Olje čajevca nima nič skupnega s čajem, ki je pijača, priljubljena po vsem svetu, zato imenovanje “zeleni čaj” ni pravilno (in to je zelo pogosta napaka!). Destilacija eteričnega olja iz čaja (npr. zelenega ali katerega koli) tehnično ni mogoča, zato če v trgovini vidimo kaj takega (npr. “Olje zelenega čaja” oz. “Z vonjem po zelenem čaju”) pomeni, da gre za sintetični izdelek. Samo olje čajevca je resnično naravno in ga pridobivajo ne iz čajne rastline (Camelia sinensis), temveč iz drevesa, imenovanega Melaleuca alternifolia, ki raste predvsem v Avstraliji in na Novi Zelandiji.

Uporaba eteričnega olja čajevca.

Aborigini so to rastlino v svoji tradiciji uporabljali kot “zdravilo za vse”, sodobni raziskovalci pa potrjujejo njene nenavadne zdravilne lastnosti. Olje čajevca ima širok spekter delovanja: antibakterijsko, antiseptično, protiglivično, insekticidno, protivnetno in antipruritično. Učinkovito je tudi v boju proti bakterijam, ki so odporne na antibiotike. Olje čajevca uničuje tudi glivične organizme.

Olje čajevca ne prenašajo tudi neprijazne žuželke, kot so uši, bolhe, ščurki in posteljni hrošči.

5. Evkaliptus

Še eno močno eterično olje iz Avstralije! Poleg olja čajevca je bilo evkaliptusovo olje drugo priljubljeno “zdravilo za vse”, ki so ga uporabljali aborigini.

Zanimiv terpen, imenovan eukaliptol (znan tudi kot cineol), je odgovoren za njegove lastnosti in intenzivno osvežujoč vonj. Eukaliptol je prisoten tudi v rožmarinu, žajblju, lovorjevem listu, ingverju, konoplji, baziliki, čajevcu, kamfori ali pelinu, največ pa ga ima evkaliptusovo olje (min. 80%).

Inhalacije z uporabo evkaliptusovega olja (solo ali v kombinaciji z oljem poprove mete) so koristne pri okužbah dihal – prehladu, angini, gripi, sinusitisu, bronhitis itd. Zaradi lastnosti tega olja bo njegova uporaba v mnogih primerih zelo podobna drevesnemu olju čajevca, npr. v gospodinjskih opravilih, kot so čiščenje, pranje in na splošno boj z neželenimi življenjskimi težavi (pršice, glive, bakterije, virusi, paraziti, žuželke).

6. Klinčkovo olje

Kot že vemo, klinčki zmagajo na lestvici zelišč in začimb z največjim antioksidacijskim potencialom. Vendar nageljnove žbice niso le začimba, polna antioksidantov in njihova vloga se tu ne konča. Eterično olje, pridobljeno iz klinčkinih brstov, je še posebej bogato s terpenom z močnim učinkom – evgenol, ki ima antiseptične, razkuževalne in anestetične lastnosti, ki so ga nekoč uporabljali za zobobol (še danes ga uporabljajo v  zobozdravstvu). Pravzaprav bomo, ko začnemo žvečiti klinčki, bomo kmalu začutili nekakšno “anestezijo” v ustih – tako deluje evgenol.

Načelo „manj je bolje“ velja za vsa eterična olja, še posebej pa velja za olje klinčkov, ki je izjemno močno.

Uporabljeno previdno, z znanjem in razlogom, olje klinčkov lahko prinese veliko koristi. Olje iz klinčkov je učinkovito orožje proti mikrobom. Kar zadeva kvas, klinčkovo olje povzroča pogrom med Candida Albicans, kar potrjujejo raziskave in vitro in in vivo.

Uporaba klinčkovega olja kot anestetika je učinkovita: v študiji z uporabo placeba, objavljeni v Journal of Dentistry, domači klinčkov gel izkazal da je tako učinkovit kot lokalni anestetik benzokain, ki ga običajno uporabljajo zobozdravniki. V drugi študiji so pokazali, da staromodno eterično olje klinčkov in njegove dve aktivni snovi (evgenol in evgenil acetat) enako pozitivno vplivata na zobno sklenino v primerjavi s sodobno terapijo s fluoridi, saj pomagata pri preprečevanju kariesa.

Kaj si je vredno zapomniti? Nageljnovo olje je eno tistih močnih olj, ki jih je treba vedno in absolutno razredčiti v nekaterih nosilnih oljih, in se nikoli ne nanašajo neposredno na kožo ali sluznico.

7. Tamjanovo olje

Tamjan je smola, pridobljena iz drevesa boswellia. Uporaba olja bosvelije ima zelo stare tradicije, štete v tisočih letih. Trije kralji so že prinesli darila malemu Jezusu: zlato (nekateri to razlagajo kot kurkumo), kadilo in mirto. Kadilo ni nič drugega kot boswelia. Tamjanovo olje se že od biblijskih časov uporablja za različne zdravilne namene. Eterično olje dobimo z destilacijo iz smole.

Tamjanovo eterično olje odlično pomirja um in pomaga ustvariti notranji mir. Pomirja celotno telo, pomaga poglobiti dihanje. Lajša bolečine, ima antirevmatični, antidepresivni učinek, predvsem pa je močan imunostimulant. Je kot nalašč za nego suhe in zrele kože, ima adstrigentne in regenerativne lastnosti, pospešuje celjenje ran, brazgotin, razjed in vnetja kože. Tamjanovo olje je uporabno lahko tudi pri porodu, saj ima pomirjujoč učinek na maternico in se pomaga sprostiti med porodom.

Izberi samo 100% naravna eterična olja.

Seveda gre za naravna eterična olja, pridobljena iz rastlin! Ne za izdelke z zavajajočimi imeni (na primer “dišavno olje” ali “dišeča sestava”), ki lahko vsebujejo sintetične sestavine (npr. naftni derivati) in dodatke, ki škodujejo zdravju. Takšna “dišavna olja”, ki jih poceni kupite v marketih, cvetličarnah, bazarjih ali stojnicah s spominki – z vidika aromaterapije so neuporabna in celo škodljiva.

Vedno kupite preverjeno eterično olje v temnih steklenicah.

Ponudbo eteričnih olj preveriš na tej povezavi.

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja